Tiger Woods har förgyllt golfvärlden med spektakulära slag och segrar sedan slutet på 1990-talet. Men först nu hamnar han i samma sällskap som vår egen Annika Sörenstam.
Tiger Woods är en av de mest framgångsrika golfspelarna genom tiderna. Han har vunnit hela 82 gånger sedan han började tävla på PGA Touren 1996. Av de 82 segrarna är 15 majorsegrar, som anses vara de mest prestigefyllda tävlingarna inom golfen. Endast legendaren Jack Nicklaus har fler majorsegrar än Woods.
För sina otroliga framgångar inom golfen har nu 46-åringen valts in i World Golf Hall of Fame. Beslutet togs redan för två år sedan men först nu hölls ceremonin på PGA Tours huvudkontor. Woods, som inte spelat på länge, var inblandad i en bilolycka i Kalifornien i början av 2021. Singelolyckan var så pass allvarlig att han nästan förlorade sitt ena ben.
“Du är en kämpe”
Under ceremonin introducerades Woods av dottern Sam Alexis Woods som höll ett känslosamt anförande.
– För ett år sedan låg du på sjukhus, ett av ditt och våra livs läskigaste ögonblick. Vi visste inte om du skulle komma hem med två ben. Nu ska du inte bara väljas in i Hall of Fame, du står här på dina egna ben. Det är därför du förtjänar detta, du är en kämpe, sa hon.
“Ingenting kommer gratis”
När det var dags för Tiger Woods själv att kliva upp på scenen blev han känslosam när han pratade om sin familj.
– Utan min mammas uppoffringar, då hon tog mig till alla juniortävlingar, och min pappa som gav mig arbetsmoralen, hade det aldrig gått. Ingenting kommer gratis, allt måste förtjänas. Om du inte ger allt går det inte, du förtjänar det inte.
Sörenstam enda svensk i Hall of Fame
Tiger Woods ingår nu i den skara som blivit invalda i golfens finrum. Sedan tidigare är legendarer som Jack Nicklaus, Colin Montgomerie, Vijay Singh, Nick Faldo, Seve Ballesteros, Arnold Palmer och Gary Player invalda. Annika Sörenstam är den enda svenska golfaren som blivit invald i den historiska klubben.